PORADNIK EKSPERTA

Na tej stronie znajdziesz pytania jakie do tej pory otrzymaliśmy wraz z naszymi odpowiedziami.

Nurtujące Cię sprawy nie znajduje się na liście poniżej? Napisz do nas na biuro@prefablo.com 

Postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć.

OD CZEGO ZACZĄĆ PLANOWANIE INWESTYCJI I DLACZEGO DZIAŁKA BUDOWLANA MA TAK DUŻE ZNACZENIE?
Niezależnie czy będziesz wykonywał swój budynek wraz z nami czy w tradycyjnej technologii w pierwszej kolejności powinieneś/ powinnaś spisać jakie są Twoje/ Wasze potrzeby. Jaka będzie funkcja budynku, ile ma mieć on kondygnacji? Jakie pomieszczenia będą potrzebne i jakie duże one być powinny? Powiedz nam o wszelkich rzeczach które są dla Ciebie/ Was istotne. Na przykład jeśli marzysz o czerwonej dachówce na dachu lub elewacji obrośniętej bluszczem to to jest odpowiedni moment byśmy o tym porozmawiali.  Im więcej wiemy o Twoich potrzebach, marzeniach tym więcej ich zrealizujemy.

Bardzo ważny jest też wybór działki na której ma powstać Twoja inwestycja. Nie w każdym miejscu możesz zbudować to co byś chciał / chciała. Plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy narzucają rodzaj, funkcję budynku jaki  może powstać na danym obszarze. Także jego gabaryty i odległość od granicy działki.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze działki możemy pomóc Ci znaleźć odpowiednią.

Jeśli jesteś już właścicielem nieruchomości prześlij nam jej mapę geodezyjną i dokładny adres, a pomożemy Ci zweryfikować czy możesz na niej zrealizować zaplanowaną Inwestycje.

NA CZYM POLEGA TECHNOLOGIA BUDYNKÓW PREFABLO I CZYM SIĘ RÓŻNI OD TRADYCYJNEGO BUDOWNICTWA?

Tradycyjne technologie polegają na wznoszeniu budynku na działce klienta. Inwestor jest świadkiem jak poszczególni fachowcy wykonują na jego ziemi fundamenty, ściany, stropy i dach, potem montują okna i drzwi, instalacje, a następnie realizują prace wykończeniowe. Dotychczasowa prefabrykacja skracała ten proces. Na działkę klienta przyjeżdżały gotowe elementy np. ściany, stropy. Pozostałe prace nadal wykonywało się na terenie działki budowlanej.

My idziemy o krok na przód. Na działkę klienta dostarczamy gotowe bryły żelbetowej konstrukcji w stanie wykończonym. Nasze budynki w 95% powstają na fabryce. Na terenie klienta jedynie wykonujemy fundamenty,  połączenie i uszczelniania brył.

Jeżeli nie czujesz się na siłach, by kontrolować poszczególne ekipy budowlane, a chciałbyś wybudować dom dokładnie taki jaki potrzebujesz, to nasza technologia sprawdzi się idealnie.

CZY MOŻNA ZAMÓWIĆ INDYWIDUALNY PROJEKT NA BAZIE ISTNIEJĄCEGO?
Tak, jeden z naszych gotowych projektów może posłużyć jako baza do indywidualnego rozwiązania dopasowanego do potrzeb klienta. Do wszystkich projektów zaprezentowanych na stronie posiadamy prawa autorskie i jako autorzy możemy dowolnie je przetwarzać. Jednak będzie to projekt indywidualny wyceniany zgodnie z naszym cennikiem.
ILE KOSZTOWAŁYBY ZMIANY W PROPONOWANYM PROJEKCIE DOMU?
Zależy czego dotyczą zmiany. Jeżeli jest to jedynie zmiana kolorystyki elewacji lub innego materiału na posadzki czy ściany to zmiana projektowa jest bezpłatna.

Jeżeli jednak potrzebujesz innego układu pomieszczeń, innej lokalizacji czy też rozmiaru okien, drzwi jest to znacząca zmiana i jest wyceniana zgodnie z cennikiem umieszczonym na naszej stronie głównej  – zakładka projekt indywidualny.

CZY DOM POSIADA GWARANCJE?
Tak. Zarówno dom jak i wszystkie wbudowane w niego elementy posiadają atesty wymagane przez EU. Każdy zastosowany materiał budowlany posiada gwarancje od producenta.

Prefablo zapewnia gwarancje na wszystkie nasze budynki zgodnie z prawem polskim i z regulaminem użytkowania, który stanowi załącznik do umowy świadczonych przez nas usług.

CZY WYMIARY OKIEN SĄ DOSTĘPNE BEZ PROBLEMU W RAZIE ZBICIA SZYBY?
Tak stosujemy wymiary szyb dostępne na rynku.
CZY DOMY PREFABLO OD RAZU MOŻNA WYPOSAŻYĆ W ALARM?
Tak, jak najbardziej możemy dla Ciebie zamontować w budynku alarm oraz każdą inną sieć kontroli dostępu, monitoring itp.

Tylko daj nam znać, że potrzebujesz taką instalacje zanim rozpoczniemy prefabrykacje.

CZY DOSTANE WSZYSTKIE INFORMACJE O MATERIAŁACH Z KTÓRYCH ZBUDOWANY JEST DOM?
Tak, do każdego domu dołączamy dokumentacje wykonawczą ze szczegółową specyfikacją materiałową, atestami, gwarancjami. Takie tomiszcze przekazywane jest klientowi wraz z kluczami.

Wcześniej na etapie ofertowania naszej przekazujemy klientom wycenę wraz z listą materiałową do akceptacji. Czyli decydując się na zakup naszego budynku posiadasz szczegółową wiedzę o materiałach z których będzie zbudowany Twój dom.

JAKA MOŻE BYĆ NAJMNIEJSZA DZIAŁKA NA POSTAWIENIE TEGO TYPU DOMKU?
Nasze najmniejsze domy typ 3, typ 4S, typ 4P zmieszczą się praktycznie na każdej działce. Trzeba mieć jednak na uwadze, że rozmiarach domów nie tylko decyduje powierzchnia działki, ale też Planiści opracowujące Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego, decyzję o Warunkach Zabudowy. To właśnie te dokumenty prawne determinują wielkość i gabaryty zabudowy. Dlatego przez zakupem gruntu należy zweryfikować w stosownym Urzędzie co faktycznie można na danej działce zbudować.
CZY DOM MOŻNA W ŚRODKU I NA ZEWNĄTRZ WYKOŃCZYĆ DOWOLNYMI MATERIAŁAMI?
Tak, przed spisaniem umowy na budowę i sprzedaż domu klient ma możliwość dowolnie zmieniać materiały o ile jest to zmiana jednorazowa i niesie ze sobą zmian w układzie pomieszczeń czy gabarytów budynku, rozmiaru okien i drzwi.
CZY ŚCIANY SĄ WYCISZONE CZY MOCNO PRZEPUSZCZAJĄ DŹWIĘK? CZY EWENTUALNIE MOŻNA ZAMÓWIĆ DODATKOWE WYCISZANIE ŚCIAN?
Ściany naszych obiektów wyposażone są w grubą warstwę izolacji termicznej (18-20cm), która zapewnia również izolacyjność akustyczną. Nasze budynki wykonane są zgodnie z obowiązującymi normami, jeżeli jednak klient ma szczególnie wysokie wymagania możemy zastosować również ślusarkę o wysokich parametrach dźwiękoszczelnych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że podnosi to koszt inwestycji.
JAKIE JEST ROZMIESZCZENIE GNIAZDEK I CZY MOŻNA WPROWADZIĆ DOWOLNE ZMIANY I JEŚLI TAK TO JAKI JEST TEGO KOSZT(ZMIAN PROJEKTOWYCH)?
Po spisaniu umowy na budowę i sprzedaż budynku klient otrzymuje szczegółową dokumentacje projektową wraz z projektem instalacji elektrycznej. Można jednorazowo wprowadzić zmiany w lokalizacji gniazd wtykowych, włączników światła itp. Jest to usługa bezpłatna o ile nie zwiększa ilości gniazd, włączników.
CZY KOLORY ŚCIAN MOŻNA WYBIERAĆ CZY DOSTĘPNY JEST TYLKO BETON? CZY NA BETON MUSI PRZYJŚĆ JAKIŚ PODKŁAD ABY POMALOWAĆ ŚCIANY?
Jak najbardziej można wybrać dowolne wykończenie ścian. Nasze budynki wykonane są z betonu architektonicznego, na który można bezpośrednio położyć farbę z zastosowaniem do betonu.  Innym rozwiązaniem dla tych co cenią sobie idealnie gładkie ściany jest nałożenie gładzi szpachlowej i pomalowanie na dowolny kolor. Jednak jest to praca, której nie wykonujemy na fabryce, gdyż w trakcie transportu mogłyby się pojawić zarysowania. Gładź szpachlową nakładamy już na działce klienta po zmontowaniu domu, następnie malujemy na kolor wybrany przez klienta. Trzeba mieć na uwadze, że to rozwiązanie wydłuży czas budowy.
CZY MOŻLIWE JEST PRZY BUDOWIE ZAMONTOWANIE OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO?
W trakcie montażu domu na działce klienta jest już za późno, by wprowadzać ogrzewanie podłogowe. Jednak jeśli otrzymamy informacje, że klient chce ogrzewanie podłogowe zanim rozpoczniemy produkcje domu jak najbardziej możemy takie ogrzewanie wykonać.
W JAKI SPOSÓB JEST OGRZEWANY DOM?
W dużej mierze zależy to od możliwości jakie daje nam konkretna działka budowlana ( czy jest możliwe przyłącze gazu, ciepła miejskiego itp.) Jeżeli nie ma możliwości podłączenia się do ogrzewania z sieci to montowany jest piec ekogroszek, na olej opałowy lub każdy inny w uzgodnieniu z klientem.
CZY MOŻLIWA JEST PRZEBUDOWA/ROZBUDOWA DOMU TRADYCYJNYMI METODAMI?
Tak, nasze budynki można przebudowywać w dowolnej technologii trzeba jednak pamiętać, by każda przebudowa była zaprojektowana przez projektanta posiadającego stosowne uprawnienia, a sama przebudowa była wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami i sztuką budowlaną.